X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Wyjeżdżam do... Chorwacja z polisą bezpieczniej

2014-05-19 13:51 poniedziałek
Mariusz Górski new
Chorwacja od lat znajduje się z czołówce najpopularniejszych kierunków turystycznych wybieranych przez Polaków. W 2013 r. wakacje w rejonie Morza Adriatyckiego wybrał już co dziesiąty rodak (dane Związku Organizatorów Turystyki), a od 1 sierpnia ub.r. podróżowanie po tym kraju stało się jeszcze łatwiejsze, gdyż Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej. Co w praktyce oznacza to dla polskiego turysty? Na jaką ochronę ubezpieczeniową może liczyć w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń?

Polacy przebywający w krajach unijnych mogą bezpłatnie uzyskać pomoc lekarską na takiej samej podstawie i w takim samym zakresie jak obywatele państwa, w którym zdarzył się wypadek. Brzmi dobrze, jednak tylko w teorii. Nie każdy bowiem ma świadomość, że opieka publiczna, która nam przysługuje za granicą, jest ograniczona.

EKUZ – tylko podstawowa ochrona

Podstawowym dokumentem gwarantującym darmową opiekę medyczną każdemu turyście, podróżującemu po Chorwacji, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana przez NFZ. Dokument ten jest fizycznym dowodem naszego ubezpieczenia i uprawnia nas do takich samych świadczeń, jakie otrzymują w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia obywatele tego kraju. Odpowiednikiem polskiego NFZ-u w Chorwacji jest Chorwacki Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Hrvatski Zavod za Zdravstveno Osiguranje (HZZO).

Jeśli w trakcie podróży po tym kraju będziemy musieli skorzystać z usług medycznych, należy udać się do placówek oznaczonych logo HZZO. W ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Chorwacji przysługuje nam prawo do świadczeń zdrowotnych obejmujących: podstawową opiekę medyczną, opiekę specjalistyczną i szpitalną, leki uwzględnione na liście leków sporządzonej przez HZZO, opiekę dentystyczną i protetyczną oraz środki zaopatrzenia ortopedycznego. Każdy turysta posiadający kartę EKUZ może korzystać z opieki szpitalnej i specjalistycznej tylko na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego udzielającego świadczeń w ramach praktyki ogólnej.

Kiedy EKUZ nie wystarczy?

Niestety EKUZ nie chroni nas w 100 proc. Po pierwsze: każdy ubezpieczony, który nie wykupił dodatkowej polisy, ma obowiązek ponoszenia częściowych kosztów udzielonych mu świadczeń. W przypadku Chorwacji pacjent dopłaca aż 20 proc. tej kwoty, a koszty leczenia za granicą, nawet niegroźnej grypy, bywają bardzo wysokie. Przykładowo jednorazowa wizyta u dentysty z bolącym zębem w prywatnej klinice (niestety najczęściej tylko prywatne ośrodki medyczne dostępne są dla chorego w szerszym zakresie godzinowym – czyli popołudniu i w weekendy) może nas kosztować nawet 1 000 zł. Ponadto EKUZ nie pokrywa kosztów ratownictwa, ani kosztów transportu medycznego chorego do kraju. Jeżeli doznamy poważnego uszczerbku na zdrowiu i będziemy musieli wrócić szybko do Polski, za transport medyczny zapłacimy z własnej kieszeni i należy przy tym pamiętać, że są to kwoty sięgające kilkunastu tysięcy złotych.

Przykładowe koszty leczenia najczęściej występujących urazów (dane TU Europa S.A.):

1. Nagły ból:
- wezwanie karetki i udzielenie pomocy ambulatoryjnej polegającej na podaniu zastrzyku przeciwbólowego - koszt ok 200 zł.

2. Ból zęba:
 – przejazdy taksówką do klinki dentystycznej, wizyta u stomatologa polegająca na zastosowaniu doraźnych środków pomocy (podanie leków przeciwbólowych) - koszt ok 300 zł. 

3. Wysypka:
 – wizyta u lekarza pierwszego kontaktu z wypisaniem recepty na leki (nie uwzględnione koszty lekarstw) - koszt ok 170 zł.


Kup dodatkową polisę i nie płać za leczenie

Warto wspomnieć, że w związku z ograniczonym zakresem ochrony EKUZ, zakup dodatkowego ubezpieczenia podróżnego do Chorwacji rekomenduje NFZ. Niestety nie da się ustrzec przed wypadkiem czy nagłym zachorowaniem, możemy jednak zaopatrzyć się w dodatkową polisę, która uchroni nas przed finansowymi konsekwencjami leczenia za granicą. Dobra polisa turystyczna to nie tylko zwrot kosztów leczenia – to również ubezpieczenie bagażu, mieszkania w czasie naszej podróży, OC, NNW czy pomoc w czasie utraty ważnych dokumentów. Istotnym elementem naszej polisy jest również wysokość sumy ubezpieczenia, która w całości powinna pokryje ewentualne koszty leczenia.

W przypadku Chorwacji suma powinna wynosić co najmniej 20 000 euro. Towarzystwo Ubezpieczeń Europa w swojej ofercie posiada ubezpieczenie kosztów leczenia Travel World, które w wariancie The Best obejmuje sumę ubezpieczenia kosztów leczenia do 60 000 euro. Wybór ubezpieczenia Travel World daje dostęp do szeregu dodatkowych usług, jak zabezpieczenie związane z ryzykiem następstw chorób przewlekłych, pokrycie kosztów przerwania podróży czy pomoc w razie utraty środków płatniczych. Polisa dostępna jest w czterech wariantach: Standard, Standard Plus, VIP i The Best. Można ją kupić w biurach podróży i przez internet na stronie www.tueuropa.pl.

Mariusz Górski
Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zagranicznych
Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.
 
Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Beneficjant - Beneficjent to inaczej uposażony, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź