X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Wybuch wulkanu a odpowiedzialność firm ubezpieczeniowych

2014-08-26 14:35 wtorek
Wulkan Bardarbunga jest wyjątkowo aktywny i zgodnie z prognozami naukowców grozi wybuchem. Gęsta chmura pyłu i popiołów wulkanicznych może spowodować paraliż transportu lotniczego w Europie. Na co może liczyć ubezpieczony w takiej sytuacji? Czy ubezpieczyciel zwróci koszty transportu alternatywnego? Czy turyści mogą liczyć na zwrot kosztów zakwaterowania i noclegu?

Wybuch wulkanu w warunkach większości ubezpieczeń podróżnych mieści się w definicji katastrof naturalnych, które to z kolei najczęściej wyłączone są z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oznacza to, że w takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić nam pomocy, czy wypłaty odszkodowania. Przy zakupie polisy podróżnej warto więc dokładnie zapoznać się z zapisami w ogólnych warunkach ubezpieczenia, gdyż nie we wszystkich przypadkach katastrofy naturalne wyłączone są z odpowiedzialności ubezpieczyciela.

W przypadku takich polis ubezpieczyciel może zwrócić koszty transportu alternatywnego. Najczęściej Centrum Alarmowe powiadomione o sytuacji organizuje wówczas i pokrywa koszty biletów na pociąg lub statek. Dodatkowo, jeśli sytuacja na to pozwala, pasażerowie mogą przeczekać sytuację w miejscu, w którym się znajdują. Koszty zakwaterowania i wyżywienia również pokryje wówczas ubezpieczyciel, ale w tej sytuacji są przeważnie limity – wysokość sumy ubezpieczenia lub ilość dni.

    Sprawdź ceny polis turystycznych!

Pasażerowie linii lotniczych również mogą liczyć na pomoc przewoźnika. Według informacji Polskich Linii Lotniczych LOT w przypadku zakłóceń w przewozie lotniczym spowodowanych siłą wyższą (za taką uważa się również wybuch wulkanu), świadczenia po stronie przewoźnika lotniczego określają przepisy UE. Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie, a zakres przedmiotowy świadczeń uzależniony od czasu opóźnienia w przewozie i długości trasy.

Przepisy UE w tym zakresie gwarantują pasażerom: zwrot kosztów biletu (za cały bilet lub jego niewykorzystaną część), alternatywny środek transportu do punktu docelowego w możliwie najkrótszym terminie lub przeniesienie rezerwacji na dowolną wskazaną przez pasażera datę (o ile dostępne będą wówczas miejsca).

W sytuacji, gdy wymagany jest natychmiastowy transport lotniczy ze względu na stan zdrowia ubezpieczonego, firmy assistance podejmują w oparciu o analizę bieżącej sytuacji decyzje, które mają na celu przede wszystkim dobro pacjenta.

- Jeśli stan pacjenta według opinii lekarzy pozwala na transport naziemny, który niestety jest dłuższy i przez to bardziej ryzykowny, decydujemy się na organizację i pokrycie kosztów karetki. Warto jednak podkreślić, że to właśnie stan ubezpieczonego i proces leczenia, a nie możliwości transportu decydują o tym, czy uruchamiamy procedurę organizacji transportu – wyjaśnia Małgorzata Morańska z Europ Assistance Polska.

Turyści nie posiadający ubezpieczenia podróżnego, a posiadający jedynie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego nie mogą liczyć ani na organizację ani na zwrot kosztów transportu medycznego do kraju.  

Źródło: Europ Assistance Polska
Zobacz także
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Nadubezpieczenie - sytuacja, w której zgłoszona suma ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź