X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ubezpieczenie nie zna granic – wyjazd do pracy a ubezpieczenie zdrowotne

2016-08-24 14:32 środa
praca za granica a ubezpieczenie

Z roku na rok coraz więcej Polaków postanawia wyjechać do pracy za granicę. Nie da się ukryć, że czynnikiem najbardziej motywującym są zdecydowanie wyższe zarobki. Emigranci w większości przypadków wybierają kraje Europy Zachodniej. Wyjeżdżając za granicę warto zadbać o odpowiednią ochronę, tak aby w razie nieszczęśliwego wypadku móc liczyć na pomoc medyczną.

Według badań GUS najpopularniejszymi krajami odwiedzanymi przez Polaków w celach zarobkowych do 2014 roku były Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia i Holandia. Obecnie sytuacja wygląda podobnie, choć decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może wpłynąć w niedalekiej przyszłości na statystki. Biorąc pod uwagę jedynie wyjazdy do pracy tymczasowej niewątpliwie na pierwszym miejscu znajduje się nasz zachodni sąsiad – Niemcy.

Praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne

Osoby, które wyjeżdżają za granicę zastanawiają się na jakich zasadach i czy w ogóle będą mogły korzystać z opieki medycznej w razie nagłego zachorowania lub wypadku. Pamiętajmy, że będąc za granicą, prawdopodobnie będą nas obowiązywać tamtejsze zasady świadczenia usług medycznych. Mamy do wyboru kilka rodzajów ubezpieczeń, dzięki którym bez problemu zostaniemy przyjęci przez lekarza.

Kiedy można skorzystać z EKUZ?

Wyjazd za granicę do państw europejskich jednoznacznie kojarzy nam się z wyrobieniem karty EKUZ. Należy jednak pamiętać, że ta wydawana jest jedynie osobom uprawnionym do korzystania ze świadczeń polskiego NFZ. Jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce – mimo że istnieje taki obowiązek – nie otrzymamy karty EKUZ i jednocześnie nie będziemy mogli liczyć na finansowe wsparcie za granicą.

Kiedy jednak EKUZ jest przydatne?

EKUZ dla osób pracujących za granicą wydawana jest przede wszystkim tym, którzy zostali oddelegowani. Możemy więc z niej korzystać, jeżeli jesteśmy zatrudnieni w Polsce, a nasz pracodawca wysyła nas na delegację do jednego z państw członkowskich UE/EFTA. Istnieje również możliwość samodelegowania się, w przypadku gdy posiadamy własną działalność i w jej ramach wyjeżdżamy do pracy za granicę.

Trzecią opcją, na którą zezwala NFZ, jest wydanie EKUZ osobom, które wyjeżdżają w celu poszukiwania pracy. Wiąże się to z koniecznością zarejestrowania w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Również ta instytucja musi wydać nam dokument U2, potwierdzający prawo transferu zasiłku z Polski do innego państwa UE, w którym bezrobotny zamierza szukać pracy. Składając wniosek o wydanie EKUZ, deklarując chęć poszukiwania pracy, musimy dołączyć właśnie dokument U2. To zgodnie z nim NFZ określa termin ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, który może być wydany na okres maksymalnie 2 miesięcy.

Ograniczenia EKUZ

Jeżeli udało nam się uzyskać właściwą kartę EKUZ, koniecznie sprawdźmy jej zakres obowiązywania w danym państwie. Potwierdzenie ubezpieczenia w Polsce nie oznacza, że w docelowym kraju nie zapłacimy za leczenie. Przykładowo osoba wyjeżdżająca do Niemiec, a chcąca skorzystać z EKUZ, musi liczyć się opłatami:
  • 10 € za wizytę u specjalisty bez skierowania,
  • 10 € za dzień pobytu w związku z leczeniem szpitalnym,
  • 10% ceny przejazdu za transport sanitarny na terenie Niemiec (nie mniej niż 5 € i nie więcej niż 10 €).
     

Ubezpieczenie dla osób pracujących za granicą

 

Zatrudnienie za granicą

Najważniejszą kwestią dla osób podejmujących pracę za granicą jest fakt, że od momentu zatrudnienia podlegamy przepisom ubezpieczeniowym obowiązującym na terenie danego państwa. Upewnijmy się więc, że pracodawca zapewnia nam ubezpieczenie zdrowotne i zasięgnijmy informacji, na jakich zasadach możemy z niego korzystać. Po podjęciu zatrudnienia podlegamy innym przepisom, a więc polska karta EKUZ nie będzie nas obowiązywać. Na stronie NFZ możemy przeczytać:

„Zgodnie jednak z nadrzędną zasadą koordynacji, dla osób zatrudnionych lub wykonujących pracę na własny rachunek w jednym z państw członkowskich UE/EFTA właściwe jest ustawodawstwo państwa, w którym wykonywana jest praca, natomiast wykonywanie pracy w jednym z państw członkowskich UE/EFTA i korzystanie ze świadczeń rzeczowych na koszt innego państwa członkowskiego jest nieuprawnione i niedopuszczalne.”

Oznacza to, że korzystając z karty EKUZ, gdy nie jesteśmy już uprawnieni do świadczeń, zobowiązani będziemy do zwrotu kosztów poniesionych na leczenie w ramach NFZ.

praca za granicą a ubezpieczenie

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Alternatywne rozwiązanie – polisa turystyczna

Nie mając możliwości wyrobienia karty EKUZ, bądź zdając sobie sprawę, że nie zawsze będzie ona wystarczającym rozwiązaniem, warto zastanowić się nad kwestią prywatnego ubezpieczenia. Możliwe, że jedyną dostępną opcją będzie dla nas praca „na czarno”, a wtedy pracodawca nie zapewni nam ubezpieczenia. Bez względu na to, jaki rodzaj pracy wykonujemy i na podstawie jakiej umowy, możemy zapewnić sobie ochronę z indywidualną polisą turystyczną. Gwarantuje ona pokrycie kosztów leczenia, a w zależności od naszych potrzeb również pomoc związaną z następstwami nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialnością cywilną czy ubezpieczeniem bagażu.
Uwaga! Należy poinformować towarzystwo o zamiarze wykonywania pracy za granicą. Wypełniając formularz w porównywarce ubezpieczeń możemy wybrać opcję pracy umysłowej lub fizycznej. Polisa z rozszerzeniem wykonywania pracy będzie oczywiście wiązać się ze zwiększeniem składki, zwłaszcza gdy mamy zamiar wykonywać pracę fizyczną. Nieco wyższa składka ubezpieczenia z takim rozszerzeniem to suma symboliczna w porównaniu z kosztami podstawowego leczenia za granicą.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do pracy?

Każde z towarzystw określa własny cennik polis turystycznych i zwyżki za rozszerzenie o wykonywanie pracy za granicą. Dla jednych rodzaj wykonywanej pracy za granicą będzie miał znaczenia, a dla innych już niekoniecznie. Sprawdźmy jak wyglądają ceny tradycyjnej polisy, tej uwzględniającej pracę umysłową oraz dla osób wykonujących pracę fizyczną.
W kalkulatorze porównano ubezpieczenia dla jednej osoby, która wybiera się na miesiąc do Niemiec, chce być chroniona od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz wybrała podstawowy zakres ubezpieczenia obejmujący koszty leczenia w wysokości około 20 000 €.

Towarzystwo Zakres ubezpieczenia Wyjazd turystyczny Praca umysłowa Praca fizyczna
Generali
KL: 80 000 zł
NNW: 10 000 zł
88,00 zł 88,00 zł 118,00 zł
Signal Iduna (Bezpieczne podróże)
KL: 20 000 €
NNW: 15 000 zł
92,28 zł 92,28 zł 147,64 zł
AXA Travel
KL: 20 000 €
NNW: 2 000 €
BP: 200 €
97,06 zł 97,06 zł 155,30 zł
Europa (Travel World)
KL: 30 000 €
NNW: 3 000 €
BP: 300 €
116,48 zł 116,48 zł 174,71 zł
Warta (Travel Plus)
KL: 80 000 zł
NNW: 10 000 zł
135,00 zł 203,00 zł 203,00 zł

Źródło: na podstawie kalkulacji w porównywarce polisaturystyczna.pl z dnia 24.08.2016
 

Porównaj polisy na wyjazd od pracy

 

Wyjeżdżając do pracy za granicę nie możemy być pewni, że podczas jej wykonywania nie wydarzy się żaden wypadek. W takiej sytuacji niezbędna okaże się polisa turystyczna, która pokryje koszty leczenia, a jeśli w zakresie posiadamy NNW, możemy również otrzymać świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu. Wyjazd do pracy stwarza wiele możliwości (szczególnie finansowych), ale musimy liczyć się z zagrożeniami, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć.

Julietta Maciejak

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
  • 2017-01-19 13:59 czwartek ~Tomek | [+] odpowiedz
    Ja wyjechałem do Belgii. Pracowałem jako płytkarz. Agencja ensila zapewniła mi ubezpieczenie w trakcie pracy.
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz inwestycyjny mieszany - jest odmianą funduszu inwestycyjnego zamkniętego. ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź