X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Twoje dziecko jedzie na ferie - sprawdź jego ubezpieczenie

2009-01-14 10:24 środa
Zofia Dmochowska
Ferie zimowe w tym roku rozpoczynają się już 19 stycznia. Jako pierwsze na zimowiska wyjadą dzieci z województwa Dolnośląskiego, Mazowieckiego, Opolskiego i Zachodniopomorskiego. Do końca lutego ferie spędzą mieszkańcy kolejnych województw. (Terminy ferii zimowych dla województw na stronie MEN >>)

Zimowisko, szkółka narciarska, Czechy i na Słowacja

W tym okresie wysyłamy dzieci na zimowiska, wyjazdy organizowane przez szkołę lub biura podróży. Często są one połączone z nauką jazdy na nartach lub snowboardzie. Coraz bardziej popularne staje się wysyłanie pociech na zorganizowane obozy narciarskie do Czech, na Słowację, a nawet w Alpy. Młodzieć wybiera wyjazdy indywidualne z grupą znajomych ze szkoły lub z podwórka. Na ten czas warto zadbać o ich bezpieczeństwo.

Zasady bezpieczeństwa na stoku

W ferworze zabawy i przebywania wśród rówieśników łatwo o nieostrożność, zwłaszcza podczas jazdy na nartach. Dlatego uczulam Państwa na zwrócenie dzieciom szczególnej uwagi na podstawowe zasady bezpieczeństwa na stoku. Chodzi tu nie tylko o dbałość o własną prawidłową jazdę na nartach, czy snowboardzie, ale przede wszystkim zachowanie ostrożności i uwagi na innych użytkowników stoków, unikanie brawury i popisywania się. Konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań mogą być bardzo poważne.

Złamania, skręcenia, zwichnięcia…

O tym, jak bolesny może być upadek na stoku przekonało się już wielu amatorów białego szaleństwa. Kontuzje takie jak skręcone kolano, złamany obojczyk, czy wybity palec kończą się często w szpitalu. Doraźne leczenie, a właściwie zakładanie gipsu w przychodniach ośrodków narciarskich często pozostawia wiele do życzenia. Po powrocie z wyjazdu okazuje się, że konieczne jest ponowne nastawianie złamania, resekcja kolana i w efekcie kilkumiesięczna rehabilitacja. 

W takich sytuacjach nieodzowne jest dobre ubezpieczenie. Przyjrzyjmy się zatem kilku znaczącym faktom:

  • NNW szkolne
Większość uczniów jest ubezpieczona w ramach ubezpieczenia NNW szkolnego. Taka polisa daje dość ograniczoną ochronę  ubezpieczenia, ale i niewiele kosztuje. Podstawowym świadczeniem z ubezpieczenia jest wypłata odszkodowania za każdy procent trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dla przykładu rozważmy ubezpieczenie na 10 tys. złotych. Jeżeli złamany palec lekarz towarzystwa ubezpieczeń oceni na 3 proc. uszczerbku, to poszkodowanemu będzie mu się należało odszkodowanie w wysokości 3 proc. od 10 tysięcy, czyli 300 złotych. Ubezpieczenie działa cały rok, również w okresie ferii i wakacji zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przed wyjazdem dziecka na narty, warto sprawdzić w warunkach ubezpieczenia, co mu przysługuje, jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

PLUSY: zasięg ochrony (czasowy i terytorialny), niska składka (opłacana raz do roku)

MINUSY: niskie sumy ubezpieczenia, brak typowych opcji narciarskich: OC na stoku (na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej), ubezpieczenia sprzętu (gdyby został zniszczony lub skradziony) oraz - przy wyjazdach zagranicznych - brak ubezpieczenia kosztów leczenia, kosztów ratownictwa górskiego i natychmiastowej pomocy (assistance)
  • Za granicę

Jeżeli wysyłamy dziecko za granicę, warto mu wyrobić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń medycznych na terenie Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Norwegii, Islandii czy Lichtensteinu. Jest to z pewnością najtańsza wersja ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać o jej podstawowych ograniczeniach.

PLUSY: karta jest wydawana bezpłatnie w regionalnych oddziałach NFZ na podstawie dowodu opłacania przez rodziców lub opiekunów dziecka składek na ubezpieczenie społeczne; pokrywa koszty leczenia za granicą.

MINUSY: karta umożliwia korzystanie wyłączenie z państwowej opieki medycznej, w związku z tym za niektóre usługi trzeba płacić, poza tym w części ośrodków narciarskich znajdują się jedynie prywatne praktyki lekarskie, w ich przypadku trzeba się liczyć z dodatkowymi wydatkami za poradę lekarską, czy przepisanie lekarstw; karta nie pokrywa kosztów transportu do kraju w przypadku, gdy poszkodowany musi zostać przewieziony do kraju, ponieważ jego stan zdrowia nie pozwala na samodzielny powrót; karta nie zawiera również typowych opcji narciarskich, jakimi są: ratownictwo górskie i poszukiwanie, płatne w większości krajów, do których udajemy się na ferie zimowe, a także ubezpieczenia sprzętu od zniszczeń  kradzieży, OC na stoku (na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej) ani natychmiastowej pomocy (assistance).

Więcej o EKUZ:
Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?
Polskie problemy z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ
Porady dla wyjeżdżających – ile i za co zapłacimy z własnej kieszeni, wyjeżdżając z EKUZ na narty?
  • Wyjazd z biurem podróży

Jeżeli wyjazd zagraniczny organizuje biuro podróży, uczestnicy imprezy są objęci ubezpieczeniem w zakresie podstawowym. Obowiązkiem ustawowym każdego organizatora turystyki jest zawarcie umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników imprezy. Niestety, jak pokazują liczne przykłady, zakres umów często jest minimalny i nie stanowi wystarczającej ochrony na czas wyjazdu, zwłaszcza w przypadku wyjazdów w celu uprawiania lub narciarstwa lub snowboardu. Zakres oferowanych ubezpieczeń zależy od umów indywidualnie wynegocjowanych przez biuro podróży z ubezpieczycielem, dlatego praktycznie w każdym biurze jest inny. Jeżeli nie otrzymaliśmy do ręki warunków ubezpieczenia (OWU), należy się o nie dopytać i upewnić, co nam przysługuje z ubezpieczenia.

PLUSY: ubezpieczenie podstawowe najczęściej wliczone w koszty wyjazdu, zwykle nie wymaga dodatkowych formalności; zazwyczaj za dodatkową opłatą można się szybko doubezpieczyć i wszystko załatwić na miejscu; 

MINUSY: Umowy ubezpieczenia różnią się w zależności od pośrednika turystycznego, ale zwykle mają ograniczony zakres ochrony ubezpieczeniowej (KL, NNW i bagaż) i dość niskie sumy ubezpieczenia; trzeba sprawdzić, czy w umowie nie ma wyłączeń związanych z uprawianiem narciarstwa; brak typowych opcji narciarskich: ubezpieczenia sprzętu sportowego, OC na stoku (na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej)
  • Euro<26
Część starszej młodzieży i większość studentów wyrobiło sobie EURO<26. Jest to najpopularniejsza w Polsce i Europie karta młodzieżowa i studencka. Jest to całoroczne ubezpieczenie. działające we wszystkich państwach świata (z wyjątkiem USA i Kanady) połączone z pakietem atrakcyjnych zniżek w punkach usługowych i sieciach handlowych.

PLUSY: Karta oferuje wysokie sumy ubezpieczenia, co w zestawienia z niską ceną jest doskonałą ofertą dla osób młodych, aktywnych, od czasu do czasu podróżujących.
  
MINUSY: Karta daje stosunkowo ograniczoną ochronę w porównaniu z ryzykiem, jakie niesie ze sobą szusowanie na stokach; nie obejmuje kosztów poszukiwania i ratownictwa w górach ani odpowiedzialności cywilnej na stoku. Nie ubezpieczony pozostaje także sprzęt sportowy.

WIęcej:

Czy EURO<26 to wystarczające ubezpieczenie na narty lub snowboard? 

Rada dla wyjeżdżających

Bez względu na to, która z wyżej wymienionych sytuacji nas dotyczy, warto poświęcić trochę czasu i uwagi, aby zadbać o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową naszych dzieci. Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie sytuacji, sprawdzenie, co daje aktualne ubezpieczenie oraz decyzja, czy ochrona ubezpieczeniowa jest wystarczająca. W wielu przypadkach, zwłaszcza jeżeli wysyłamy dziecko na wyjazd narciarski lub snowboardowy, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego na czas wyjazdu. Wówczas będziemy mieli pewność, że na wypadek nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania otrzymają niezbędną pomoc.


Zofia Dmochowska
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz obligacji - Fundusze inwestycyjne inwestujące w papiery ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź