X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Polacy chętniej doubezpieczają się, wyjeżdżając z biurem podróży

2014-08-18 11:23 poniedziałek
Jak pokazuje czerwcowe badanie przeprowadzone na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa, zwiększyło się zainteresowanie Polaków polisami doubezpieczającymi zagraniczne wycieczki organizowane przez biura podróży. Mimo tendencji spadkowej w przypadku wyjazdów samodzielnych, przy wyjazdach kupionych w biurze podróży chętnych na dodatkowe ubezpieczenie jest dwa razy więcej niż w badaniu przeprowadzonym 3 lata temu.

W porównaniu do badania z 2011 r. aż o 17 punktów procentowych zmniejszyła się liczba osób, które wykupiły polisę na wyjazd zorganizowany samodzielnie. Co ciekawe, dwukrotnie (z 18% w badaniu sprzed trzech lat do 36% w 2014 r.) wzrosła za to liczba osób dodatkowo ubezpieczonych do wyjazdu organizowanego przez biuro podróży. Ponadto, jak pokazuje badanie zrealizowane w czerwcu b.r. przez instytut IMAS na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa, do 17 proc. z 10 proc. przed trzema laty, zwiększył się odsetek osób, które osobiście kupują polisę. Kolejne 12 proc. nabyło ją za pośrednictwem innej osoby, podczas gdy 3 lata temu było to tylko 3 proc.

- Dodatkowe ubezpieczenia do wyjazdów z biurami turystycznymi zyskały na popularności głównie dzięki nagłośnionym w mediach przypadkom problemów biur podróży – mówi Mariusz Górski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zagranicznych w Grupie Ubezpieczeniowej Europa. - Okazało się nagle, że podstawowa polisa, jaką zapewnia biuro ma dość wąski zakres ochrony. To uświadomiło sporej części społeczeństwa, że pewne kwestie musimy zabezpieczyć sami – dodaje Mariusz Górski.

    Porównaj ubezpieczenia w kilka sekund!

W obowiązku touroperatora leży ubezpieczenie kosztów ewentualnego leczenia za granicą oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Kwota ubezpieczenia zazwyczaj pokrywa koszt wizyty u internisty czy podstawowych zabiegów. Mimo tej ochrony istnieje cały szereg zdarzeń i związanych z nimi kosztów, których ubezpieczenie gwarantowane przez biuro turystyczne nie zrefunduje. Jedynie dodatkowa polisa może nam zapewnić w pełni bezpieczny urlop.

Wyjeżdżając na wakacje z biurem podróży sprawdźmy w pierwszej kolejności, jaki dokładnie zakres zdarzeń obejmuje ubezpieczenie. W większości przypadków w polisie nie są ujęte sytuacje najbardziej kosztowne, czyli transport medyczny, a także skutki uprawiania sportów ekstremalnych, do których zalicza się m.in. bardzo popularne nurkowanie, wspinaczkę skałkową czy jazdę na nartach w przypadku wyjazdów w góry. Jeśli planujemy więc oprócz opalania dodatkowe atrakcje, warto zadbać o ubezpieczenie, które zagwarantuje dodatkową opiekę medyczną.

Redakcja poleca: Gdzie można wyjechać lub wylecieć na bezpieczne wakacje bez testów na Covid-19 i bez kwarantanny?

Polisy oferowane przez touroperatorów nie zabezpieczają również naszego bagażu przed zaginięciem lub zniszczeniem, podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny czy sportowy, który ze sobą zabieramy. Wybierając się na urlop, zwłaszcza jeśli jedziemy z rodziną lub dużą grupą i zabieramy ze sobą dodatkowy sprzęt, polisa może ochronić nas przed dużymi stratami finansowymi. Przydatne może się też okazać ubezpieczenie od kradzieży. Zatłoczone miejscowości turystyczne roją się od kieszonkowców, liczących na naszą nieuwagę na ruchliwym bulwarze czy na plaży.

Ponosząc spore koszty zakupu wycieczki w biurze podróży, warto rozważyć również opcję ubezpieczenia od rezygnacji z imprezy. Zdarza się, że z przyczyn od nas niezależnych, takich jak choroba czy nieprzewidziane wydarzenia rodzinne, zmuszeni jesteśmy w ostatniej chwili zrezygnować z wyjazdu. Ubezpieczenie uchroni nas w takim przypadku od utraty kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, które wyłożyliśmy na wyjazd. Ubezpieczenie to przydaje się zwłaszcza przy ofertach first minute, czyli kupowanych z dużym wyprzedzeniem.

- Dobrze dobrana polisa ubezpieczeniowa, dopasowana do naszych potrzeb i wybranej destynacji, jest w stanie zapewnić nam spokojne wakacje – mówi Mariusz Górski. – Nawet jeśli jesteśmy pod opieką biura podróży, pamiętajmy, że największa odpowiedzialność zawsze spoczywa na nas. To od nas bowiem zależy, czy w przypadku zabiegów w szpitalu za granicą będziemy musieli zapłacić za nie sami, czy zrobi to za nas ubezpieczyciel – dodaje ekspert Grupy Europa. 

Źródło: TU Europa
Zobacz także
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Ogólne warunki ubezpieczeń - w skrócie OWU; element umowy ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź