X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Kradzież bagażu podczas urlopu za granicą

2016-08-26 08:55 piątek
ubezpieczenie bagażu

Torba czy plecak to dla każdego podróżnego przebywającego poza domem cały dobytek, dlatego strata ekwipunku ma szczególne znaczenie i może nawet uniemożliwić kontynuację wyprawy. Jeśli do kradzieży dojdzie już za granicą, ubezpieczony ma prawo domagać się swoich praw od Towarzystwa lub hotelu. Wszystko zależy od okoliczności i podpisanej umowy.  
 

Ubezpieczenie bagażu jest z reguły opcją dodatkową zawieraną w ramach polisy turystycznej. Zanim jednak dojdzie do opłacenia składki, warto rzucić okiem na Ogólne Warunki Ubezpieczenia i załącznik poświęcony ubezpieczeniu bagażu.
 
To właśnie w dokumencie OWU ubezpieczyciel jest zobowiązany do zawarcia podstawowych danych dotyczących mienia ruchomego, które ubezpieczony zabiera ze sobą w podróż:
  • definicji bagażu,
  • zakresu ochrony,
  • wyłączeń od odpowiedzialności.
Czasem dokument ten zawiera także wytyczne odnośnie sum minimalnych. Jeśli szkoda będzie mieć niższa wartość niż w skazana w umowie suma, wówczas ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania.


    SPRAWDŹ MOŻLIWOŚCI OCHRONY

 

Odpowiedzialność ze strony ubezpieczyciela

Opcja ochrony bagażu przed kradzieżą jest przez ubezpieczycieli szczegółowo precyzowana pod kątem maksymalnej sumy odszkodowawczej. W zależności od wybranego pakietu ubezpieczony może liczyć na zróżnicowane kwoty:
 
 

Towarzystwo
Ubezpieczeń

 

Maksymalna wysokość
sumy odszkodowania

 
AXA
 
 
200 – 400 €
 
WARTA
 
 
500 – 10 000 PLN
 
SIGNAL IDUNA
 
 
1 000 – 5 000 PLN
 
GENERALI
 
 
500 – 4 000 PLN
 
ERGO HESTIA
 
 
1 000 – 2 000 PLN

Źródło: opracowanie własne


Część dostępnych wariantów w ramach polisy turystycznej z rozszerzeniem na bagaż dotyczy wyjazdów wyłącznie do Polski lub wyłącznie za granicę. Podobnie jest z walutą, w jakiej następuje przyznanie rekompensaty finansowej. Nie zdarza się jednak, by strata z tego tytułu była honorowana odszkodowaniem niższym niż 500 zł.

Kradzież bagażu wszędzie jest traktowana podobnie, tj. wymaga od ubezpieczonego przedstawienia dowodów. Najlepiej więc zachować wszystkie potwierdzenia z przechowalni bagażu czy paragony, które kwitują zostawienie bagażu w strzeżonym miejscu.
 

Prawo do odszkodowania

Co zrobić w przypadku, gdy do kradzieży mienia dojdzie w pokoju hotelowym? Wtedy warto mieć w polisie turystycznej aktywną opcję ochrony prawnej. Usługa ta pozwala pokryć finansowe nakłady z tytułu ewentualnego procesu z hotelem czy pensjonatem.

Nadal wielu turystów, którzy padają ofiarą kradzieży w miejscu wakacyjnego zakwaterowania, nie podejmuje starań o uzyskanie odszkodowania – czy to ze względu na nieznajomość własnych praw i obowiązków właściciela hotelu, czy na uciążliwość samodzielnych starań.

Tę tendencje potwierdza Magdalena Plakwicz Kierownik Działu Likwidacji Szkód D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A.– W takich przypadkach bardzo dużo ułatwia posiadanie ubezpieczenia ochrony prawnej. Po pierwsze, jeśli nie wiemy, co zrobić w momencie odkrycia kradzieży, możemy zadzwonić do ubezpieczyciela, a jego prawnicy przekażą stosowne instrukcje. Po drugie, jeśli sprawy nie udaje się rozwiązać polubownie, ubezpieczenie pokrywa koszty prowadzenia sporów, w tym honorarium wynajętego radcy prawnego lub adwokata oraz inne wybrane koszty związane ze sprawą – radzi.
 

Do czego zobowiązany jest hotel?

Przyjęcie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych i kosztowności oraz przedmiotów mających wartość naukową lub artystyczną, jest obowiązkiem hotelu czy pensjonatu.

W niektórych sytuacjach właściciel hotelu, pensjonatu czy domu wczasowego ma prawo odmówić swojemu klientowi przechowania, w szczególności gdy przedmiot:
  • zagraża bezpieczeństwu,
  • ma w stosunku do standardu hotelu zbyt dużą wartość,
  • lub zajmuje więcej miejsca niż normy przewidziane przez hotel.

    WYBIERZ SPRAWDZONE ROZWIĄZANIEWarto wiedzieć, że jeśli obsługa czy właściciel hotelu jest zobowiązany przyjąć rzeczy, a odmówi tego, to i tak odpowiedzialność pozostaje po jego stronie. Podobnie jest w przypadku szkody wynikłej z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa pracowników hotelu, np. gdy recepcjonista wydał klucze osobom trzecim będąc w błędnym przekonaniu, że wydaje klucze osobom uprawnionym bez ich wylegitymowania, czy też w przypadku, gdy pokojówka zostawiła otwarte okno w pokoju lub nie zamknęła drzwi.

Hotel ma w uzasadnionych przypadkach prawo do odmowy wypłaty zadośćuczynienia. – Wyjątek stanowią sytuacje, gdy szkoda wynikła z właściwości rzeczy wniesionej (np. wybuch turystycznej butli z gazem), nastąpiła wskutek siły wyższej lub powstała wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby, która mu towarzyszyła, była u niego zatrudniona albo go odwiedzała – wskazuje Magdalena Plakwicz.

Dowody na szkodę

Gdy do kradzieży bagażu dojedzie w wyniku zaniedbania obsługi hotelu, należy dowieść, że utracona rzecz została rzeczywiście wniesiona na teren obiektu – pomocne mogą okazać się tutaj zarówno zeznania świadków, ale także zdjęcia i nagrania z monitoringu oraz zgłoszenie przy zakwaterowaniu obsłudze hotelu ilości gotówki, papierów wartościowych i cennych przedmiotów.

Roszczenie trzeba zgłosić niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o szkodzie i jednocześnie domagać się potwierdzenia owego zgłoszenia. Koniecznie warto mieć na uwadze krótki termin przedawnienia takich roszczeń.
Mając zebrane dowody, można ubiegać się o odszkodowanie za utratę mienia. Wysokość przysługującej rekompensaty ograniczona jest do stukrotnej należności za dobę pobytu na jedną osobę. Powyższy limit nie obowiązuje w dwóch przypadkach: jeżeli zgłoszone zostało wniesienie rzeczy cennych i hotel przyjął je na przechowanie lub bezpodstawnie odmówił ich przyjęcia.


Na podstawie informacji prasowej
D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A.

 
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz inwestycyjny zamknięty - polega na zakupie certyfikatów inwestycyjnych, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź