X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Aplikacja iPolak to bezpieczniejszy pobyt za granicą

2016-09-14 10:05 środa
aplikacja

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w trosce o obywatela Polski przebywającego poza krajem stworzyło specjalny poradnik mobilny, dzięki któremu pobyt za granicą będzie bardziej komfortowy, a przy tym bezpieczniejszy. Tylko czy sama aplikacja wystarczy, żeby zapewnić pełną ochronę? W działającym od końca 2011 roku projekcie znajduje się wiele przydatnych informacji opisanych dla osób wybierających się na zagraniczny urlop czy emigrujących w celach zarobkowych.  

Zanim doszło do powstania aplikacji, podróżni mogli skorzystać z papierowej, a następnie internetowej wersji poradnika „Polak za granicą” wydawanego przez MSZ od 1996 roku.

 
Wersja mobilna zawiera szczegóły dotyczące:
  • najpopularniejszych pod kątem turystycznym krajów świata,
  • danych kontaktowych do polskich placówek dyplomatycznych,
  • wyznaczenia trasy do najbliższego konsulatu bądź ambasady,
  • szybkiego kontaktu z polską placówką dyplomatyczną,
  • ostrzeżenia MSZ o niebezpiecznych rejonach i miejscach zapalnych na świecie,
  • zasad korzystania z wiz i ubezpieczeń.
 

    WYBIERZ NAJKORZYSTNIEJSZĄ OFERTĘTo właśnie ostatniemu podpunktowi warto przyjrzeć się bliżej. Aplikacja podpowiada, w których państwach wymagana jest wiza oraz dlaczego warto zabrać ze sobą dodatkową polisę turystyczną. A o tym, że warto mieć ubezpieczenie na czas wyjazdu, nie trzeba nikogo przekonywać. Żelaznym argumentem są historie wczasowiczów, którzy przywieźli z wakacji, oprócz negatywnych wspomnień, wielotysięczne zobowiązania finansowe od zagranicznej służby medycznej, udzielającej pomocy poszkodowanemu bez odpowiedniej polisy.


aplikacja ipolak

Fot. 1. Lista ostrzeżeń z aplikacji iPolak.
Źródło: www.pokieapps.pl


 

Jak działa aplikacja iPolak?

Wpływ na poziom własnego bezpieczeństwa ma wiele czynników. Wybierając się do kraju zagrożonego konfliktem zbrojnym można oczywiście zaopatrzyć się w broń dostępną legalnie czy inne środki do samoobrony. Można też uniknąć narażania się na stresujące sytuacje stosując ułatwienia mobilne jak aplikacja iPolak.
 
Przede wszystkim narzędzie jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy mieć smartfona z dostępem do internetu. Jedna aplikacja zastępuje notes oraz przewodnik, dzięki czemu bagaż staje się lżejszy.
 
Pobranie aplikacji ze strony MSZ umożliwia znalezienie dalszych informacji z zakresu kultury, rozrywki, obyczajów czy sposobu podróżowania. Wszystkie te informacje są gotowe do pobrania w formie pliku PDF, ale także łatwe do podzielenia się ze znajomymi za pomocą mediów społecznościowych.
 
Aplikację iPolak można pobrać na systemy operacyjne Android, iStore oraz Windows Phone. Mobilny przewodnik działa również w wersji offline, ale do ściągnięcia najnowszych aktualizacji i ostrzeżeń trzeba skorzystać z internetu.
 

 

Polisa gwarantuje bezpieczeństwo finansowe

Wybierając się w podróż warto posługiwać się nowoczesnymi technologiami. Rozwiązania ułatwiające przetrwanie w obcym kraju takie jak nawigacja GPS czy płatność kartą kredytową to dziś norma. Coraz więcej osób przekonuje się także do korzystania z nieskończonej liczby funkcji, jakie daje internet.
 
Z dowolnego miejsca na świecie można pobrać dowolną aplikację na swojego smartfona czy porównać oferty ubezpieczeń turystycznych. Zakup polskiej polisy już po opuszczeniu kraju jest także możliwy. Ale należy liczyć się w kilkudniową karencją, czyli okresem podczas którego ubezpieczyciel nie odpowiada za ewentualne szkody zwyczajowo kwalifikujące się do wypłaty odszkodowania.
 
Dlatego polisę i inne formalności możliwe do pobrania w sieci najlepiej załatwić jeszcze przed wyjazdem. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego zamieszania i wybrać ofertę starannie przemyślaną

 


Infografika 1. Typowe miejsca, w których bagaż jest narażony na kradzież lub zniszczenie.
Źródło: opracowanie własne


O ile aplikacja typu iPolak działa w sposób prewencyjny, ostrzegając podróżujących przed możliwymi skutkami pobytu w danym kraju, polisa turystyczna z odpowiednim rozszerzeniem (np. na ewentualność zamieszek) zapewnia ochronę finansową już po fakcie.
 
Jasną sugestią dla wybierającego się w podróż będzie 4-stopniowa skala określająca poziom bezpieczeństwa w opinii MSZ:
 
1.      Zachowaj zwykłą ostrożność – w tak oznaczonym kraju podróżnym nie grozi większe niebezpieczeństwo. Warto jednak nie zapominać o poszanowaniu lokalnego prawa i obyczajów.
 
2.      Ostrzegamy przed podróżą – tu lepiej zachować większą czujność, zwłaszcza że poziom przestępczości jest zdecydowanie wyższy od średniej.
 
3.      Nie podróżuj – bardzo duże ryzyko zagrożenia militarnego lub terrorystycznego. Takie kraje MSZ radzi omijać.

4.      Opuść natychmiast – wten sposób określa się kraje, w których toczy się wojna lub występuje najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego. 
 

Michał Ratajczak
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Społeczne ubezpieczenie - ubezpieczenia prowadzone przez publiczne zakłady ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź