X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Jak ubezpieczyć pracownika na czas zagranicznej podróż służbowej?

2013-09-10 09:44 wtorek
Mariusz Górski - TU Europa
Podróże służbowe stanowią dziś nieodłączną część obowiązków pracowników, zarówno tych na poziomie kadry zarządzającej, jak i średniego oraz niższego szczebla. Dotyczy to firm prywatnych i instytucji państwowych. Delegacje, te krajowe, i te zagraniczne stały się codziennością, ale czy obciążeni obowiązkami pracownicy pamiętają o właściwej ochronie podczas wyjazdów? 

Warto wziąć pod uwagę to, że każdy wyjazd wiąże się ryzykiem, na jakie może zostać narażony pracownik wysłany w delegację. Dotyczyć to może nieprzewidzianych i niekoniecznie miłych wydarzeń, jak np. nieszczęśliwego wypadku czy nagłej choroby na terenie obcego państwa. By uniknąć takich sytuacji, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup odpowiedniego ubezpieczenia, umożliwiającego pokrycie ewentualnych kosztów leczenia pracownika, który podczas zagranicznej podróży służbowej trafił do szpitala. Na rynku dostępnych jest coraz więcej ofert odpowiadających na potrzeby firm, które chciałyby ubezpieczyć pracownika oddelegowanego za granicę. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują interesujące oferty dla podróżujących w interesach, a ich wachlarz jest szeroki.

O czym pamiętać przy wyborze odpowiedniej polisy?

Przed podjęciem decyzji o zakresie ubezpieczenia przedsiębiorca powinien brać pod uwagę, do jakiego kraju pracownik jedzie i czym konkretnie będzie się tam zajmował. Pamiętajmy, że rodzaj ubezpieczenia powinien być dopasowany do wykonywanych obowiązków – inna polisa będzie obowiązywać inżyniera wyjeżdżającego na platformę wiertniczą np. do Kanady, a inna specjalistę wyjeżdżającego np. na kilkudniowe szkolenie do Niemiec. Cena nie powinna determinować wyboru odpowiedniego ubezpieczenia, gdyż najważniejszymi elementami przy wyborze polisy jest jej właściwy zakres oraz suma ubezpieczenia, które powinny być dopasowane do określonych potrzeb klienta.

Karta EKUZ już nie wystarcza

Każdy pracownik wyjeżdżający w sprawach firmy do państw Unii Europejskiej powinien posiadać kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), która uprawnia nas do korzystania ze świadczeń medycznych na terenie Unii Europejskiej i państw EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). Pamiętajmy jednak, że nie jest to wystarczająca forma ubezpieczenia. Karta EKUZ daje nam prawo do korzystania wyłącznie jedynie z pakietu publicznej służby zdrowia, co oznacza, że poszkodowanemu udzielana jest tylko podstawowa pomoc, a więc wykonywane są jedynie zabiegi ratujące życie. Warto pamiętać, że w krajach honorujących kartę EKUZ często wymagany jest 20-procentowy udział własny klienta w kosztach leczenia.

EKUZ nie pokrywa też kosztów transportu medycznego. W przypadku niezbędnego specjalistycznego transportu medycznego np. w asyście lekarza lub pielęgniarki taka usługa może nas kosztować blisko kilkudziesięciu tysięcy złotych (np. ambulans lotniczy na trasie Niemcy – Polska to koszt w granicach 7-10 tys. euro). W takiej sytuacji te koszty z reguły pokryć powinien pracodawca.

Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Początek odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń - objęcie ubezpieczonego ochroną od dnia ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź