X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

7 najbardziej niedocenianych miejsc w Polsce

2016-10-13 10:04 czwartek
Polska
Położona między Morzem Bałtyckim a Sudetami i Karpatami, z bogatą i ciekawą historią – Polska stanowi atrakcyjne miejsce do zwiedzania nie tylko dla turystów krajowych. W rankingach najpopularniejszych punktów na turystycznej mapie Polski niezmiennie królują Tatry, Kraków, Wrocław, Sopot czy Mazury. Jest jednak wiele innych miejsc wartych odwiedzenia, których atrakcyjność została zapomniana.
 
Zainteresowanie Polską ciągle rośnie. Największy na świecie wydawca  przewodników turystycznych Lonely Planet zaliczył kraj nad Wisłą do grona najbardziej atrakcyjnych miejsc na świecie na spędzenie wakacji w 2016 r. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie czy Wrocław w roli Europejskiej Stolicy Kultury tylko podsyciły zainteresowanie naszym krajem. 

Duża liczba zagranicznych odwiedzających, ale też niemało Polaków wybierają się zazwyczaj w miejsca znane i popularne. Czasami warto obrać nieco inny kierunek, mniej rozreklamowany, przez co też mniej zatłoczony, ale równie atrakcyjny. 

    Zapewnij sobie bezpieczną podróż

Niedoceniane miejsca

1. Pszczyna

Położona jest w jednym z najbardziej przemysłowych regionów Polski na Górnym Śląsku. Znajduje się tam jedno z najcenniejszych miejsc w naszym kraju – dawna rezydencja magnacka, która, jako jeden z niewielu europejskich obiektów tego typu, przetrwała wojnę w nienaruszonym stanie. Jej historia sięga już XI wieku, ale dzisiejszy neobarokowy wygląd obiekt zawdzięcza przebudowie z II połowy XIX wieku. Koniecznie trzeba zobaczyć wnętrza zamku, które nie noszą śladów zniszczeń z czasów II wojny światowej. Całe wyposażenie i meble zachowały się do dziś. Dodatkowo zamek otoczony jest przez przepiękny park angielski o powierzchni 156 ha.

2. Spisz i Podhale

Wczasy na Podhalu albo Spiszu mogą być dobrym pomysłem dla miłośników zarówno pięknych, górskich krajobrazów, jak i wymarzonej ciszy. Ceny tam też są dużo niższe niż w przereklamowanym Zakopanem . Warte odwiedzenia są przepiękne zamki: Dunajec  w Niedzicy czy Zamek Spiski po słowackiej stronie Spiszu. Małopolski Szlak Oscypkowy, łączący 31 bacówek, daje możliwość spróbowania świeżych wyrobów z mleka owczego: oscypka, bryndzy, bundzu, żentycy czy redykołek .

3. Żyrardów

Początki tego przemysłowego miasteczka położonego nieopodal Warszawy sięgają 1833 roku, gdy Filip de Girard, wynalazca m.in. turbiny wodnej zorganizował na jego obecnym terytorium na zlecenie rządu Królestwa Polskiego mechaniczną przędzalnię lnu. Osada fabryczna znajdująca się w Żyrardowie jest jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego z XIX wieku. Blisko 300 żyrardowskich budynków znajduje się w rejestrze zabytków. Warto odwiedzić Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia z witrażami będącymi dziełem Józefa Mehoffera.
 
polisa turystyczna na Polskę

4. Podlasie

Podlasie kojarzy się głównie z Puszczą Białowieska, ale to też Puszcza Knyszyńska czy Biebrzański Park Narodowy. Są to miejsca dużo spokojniejsze. Życzliwi mieszkańcy oferują lokalną kuchnię, która należy do najlepszych w kraju. Szczególnie polecane jest miasteczko Tykocin, gdzie na niedużym obszarze znajduje się m.in. synagoga, zamek, a nawet miejsce mocy. W pobliskich Kiermusach w "Ostoi Żubra" działa pierwsza prywatna zagroda hodowlana żubrów. Zobaczymy tu także wiernie odbudowany kasztel graniczny, znajdujący się niegdyś pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim a Rzeczpospolitą, w którym obecnie działa Edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana. 

5. Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie

W pobliżu wsi Wieściszowice, położonej w gminie Marciszów w województwie dolnośląskim znajdują się malownicze Kolorowe Jeziorka. Obszar podlega ochronie dzięki ustanowieniu Rudawskiego Parku Krajobrazowego, stanowiącego fragment Rudaw Janowickich - pasma górskiego o powierzchni 90 km kw, graniczącymi z Górami Kaczawskimi na północy i Kotliną Jeleniogórską na zachodzie. Wśród zalesionych pagórków, u podnóża Wielkiej Kopy, kryją się kolorowe zbiorniki, które w zależności od pory dnia zachwycają intensywnością barw. Cztery różnobarwne stawy powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni. Najniżej położone są Zielone i Purpurowe ( ok. 550 - 560 m n.p.m.), następnie można zobaczyć zjawiskowe Lazurowe Jeziorko, a najwyżej leży najmniejsze z nich - Zielony Stawek (na ok. 730 m n.p.m.).
 

6. Lubiąż

Opactwo Cystersów w Lubiążu to prawdziwe arcydzieło architektury. Jest największym opactwem cysterskim, a także drugim pod względem wielkości kompleksem sakralnym na świecie. Zajmuje powierzchnię większą od Zamku na Wawelu, a fasada ma długość 223 metrów i tym samym nosi tytuł najdłuższej barokowej fasady w Europie. Najbardziej imponującym skarbem są jednak wspaniałe wnętrza opactwa, przywodzące na myśl wystawne komnaty Wersalu. W 1996 roku udostępniono zwiedzającym Salę Książęcą, która sama w sobie stanowi wspaniały zabytek. Ma 400 m kw. powierzchni, a wypełniają ją dzieła prawdziwych mistrzów - rzeźby Józefa Mangoldta czy malowidła Christiana Bentuma.
 

7. Kopalnia Soli Kłodawa

190 km od Warszawy, między Koninem a Kutnem, znajduje się najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna zlokalizowana 600 metrów pod ziemią. Jest to jedyna kopalnia, gdzie wydobywana jest sól różowa (tzw. lampkowa). Innych tego typu kopalni działających w Iranie i Pakistanie nie można zwiedzać.

Zwiedzaj bezpiecznie!

Każda podróż to nowe doświadczenia i przeżycia, zapisujące się na wiele lat w naszej pamięci. Po kilku lub kilkunastu latach wspomnienia przeżytych przygód wywołują uśmiech na twarzach słuchaczy. Najciekawsze punkty dotyczą zazwyczaj sytuacji nietypowych, niecodziennych. Kiedy nasza podróż nagle nie idzie według szczegółowego planu, bo okazało się, że pękła opona w aucie, będącego jedynym środkiem transportu, i to nie jedna a dwie czy nawet trzy. A my znajdujemy się w miejscu mało zaludnionym! Albo pojechaliśmy na wczasy na Podhale i skradziono nam bagaż z rzeczami „bardzo osobistymi”. Nie ma w tym nic dziwnego. Takie bowiem sytuacje zdarzają się częściej, niż byśmy chcieli. 

Rozwiązanie jest zawsze. Za niecałe 20 zł możemy wykupić polisę turystyczną na Polskę z ubezpieczeniem na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń (NNW), ubezpieczeniem bagażu oraz pomocą organizacyjną i informacyjną (assistance) i cieszyć się wycieczką. 
 
Irena Jedinskaja

    Ubezpiecz się na wyjazd

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź